İstanbul Montessori Enstitüsü, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi: MACTE ve AMS Onaylı Montessori Eğitimleri Başlıyor!

 

100 yılı aşkın süredir tüm dünyada çocukların hayatını zenginleştiren Montessori eğitiminin Türkiye’de doğru uygulanmasına katkıda bulunmak ve Montessori felsefesini yaygınlaştırmak amacıyla kurulan İstanbul Montessori Enstitüsü (İME), Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

2012’den bu yana Türkiye’de Montessori Eğitimci Eğitimleri düzenleyen İstanbul Montessori Enstitüsü’nün Eğitimci Eğitimi Programı, ABD’deki ‘Montessori Accreditation Council for Teacher Education’ (MACTE) tarafından akredite edilerek, Amerika’nın en saygın Montessori organizasyonu olan Amerikan Montessori Society (AMS) tarafından tanınan bir öğretmen eğitimi programı oldu. İstanbul Montessori Enstitüsü’nün kurucusu ve aynı zamanda ABD’de ‘Montessori Institute for Teacher Education’ (MITE) adlı öğretmen eğitim programının sahibi olan Raife Cebeci, Amerika’dan sonra Türkiye’de de uluslararası sertifikalı Montessori rehberleri yetiştirmeye başlıyor. Cebeci, İstanbul Montessori Enstitüsü’nün eğitim programında 20 yılı aşkın bilgi ve deneyimini paylaşacak.

ABD’de uzun yıllardır Montessori eğitimi veren Amerikalı eğitimcilerin ve Türkiye’de çocuk gelişimi konusunda uzmanların vereceği eğitimde, Montessori felsefesi, Montessori materyallerinin kullanımı, ders uygulamaları, sınıf hazırlığı ve yönetimi, gözlemleme teknikleri ve çocuk gelişimi gibi konular ele alınıyor. Bir eğitim yılı içerisinde
toplam 324 akademik ders saati içeren program bir eğitim yılı da staj gerektiriyor. Bu yıl, 5 Temmuz- 25 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan akademik derslerde ABD’den gelen üç ayrı eğitimci
ders veriyor olacak. İME Montessori eğitimine, Montessori eğitimi konusunda uzmanlaşmak isteyen tüm eğitimciler, öğretmenler, okul yöneticileri, ebeveynler ve öğrencilerle Montessori felsefesine ilgi duyanlar katılabiliyor.