“Eğitim için gerçek hazırlık kişinin önce kendisini öğrenip, kendisini tanıması ve anlamasıdır. Eğitimci eğitimi, eğitimle ilgili fikirlerin, modellerin ve teorilerin öğretilmesinden çok daha fazlasını kapsar. Bu süreç gerçekte karekterin eğitilmesini ve insanın iç dünyasını hazırlamasını gerektirir”

Maria Montessori


İSTANBUL MONTESSORİ ENSİTİTÜSÜ

İstanbul Montessori Enstitüsü (İME), Türkiye’de çocuklar ve büyüklere yönelik Montessori felsefesi ve eğitimini uygulama ve yaygınlaştırma amacıyla 2012’de İstanbul’da kuruldu.
Montessori felsefesini benimseyen ve yaşam biçimi haline getiren, Montessori eğitimini örnek bir şekilde uygulayabilen, gelecek yıllar boyunca küçük çocukların hayata bakışını zenginleştirmeye katkıda bulunacak nitelikli Montessori profesyonelleri yetiştirmek üzere Montessori sistemi üzerine kapsamlı eğitim programları düzenlemektedir. Montessori eğitimi felsefesi, sınıf ortamının hazırlanması ve idare edilmesi, çocukların bu hazırlanmış ortamda gözlemlenmesi, bu gözlemlerin ışığında her çocuğa bağımsız bireyler olarak yaklaşan Montessori uygulamaları, çocuk gelişimi ve Montessori sistemine dair merak edilen tüm konular; AMS sertifikalı, ABD’de uzun yıllardır Montessori eğitimi veren Türk ve Amerikalı eğitimciler ve Türkiye’de çocuk gelişimi alanındaki uzmanlar tarafından katılımcılara aktarılmaktadır. Bir eğitim yılı içerisinde toplam 314 saat süren eğitim programı, American Montessori Society (AMS) ve Montessori Accreditation Council for Teacher Education (MACTE) standartlarına uygun nitelik ve kapsamdadır.