raife_cebeci

Raife CEBECİ

1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletlerine geldi. Önce Siyaset Bilimlerinde Yüksek Lisans yapmaya başladı ancak daha sonra iki çocuk annesi olarak başladığı Eğitim Psikolojisi ve Okul Öncesi Çocuk Eğitimi Yüksek lisansını 1995 yazında üç çocuk annesi olarak College of St.Rose Üniversitesinde tamamladı.

Yüksek lisansını yaparken Montessori Eğitim Sistemiyle tanışıp  bitirme  projesini  bu eğitim sistemi üzerine yaptıktan sonra New Jersey eyaletindeki Princeton Center for Teacher Education sertifika ve ögretmen eğitim programından American Montessori Society (AMS) Montessori öğretmenliği sertifikasını aldı.  Bu arada  New York Eyaletinde  yaşadıkları üniversite çevresindeki Müslüman göçmen ailelerin çocukları için bir Montessori okulu başlattı. Bir yıl sonra  benzer  bir okulu  Pennsylvania eyaletinde yaşayan Müslüman aileler için tekrarlamak üzere  ailesi ile Philadelphia’ya taşında. Burada sadece anaokul sınıfıyla başlattığı bu ikinci okulu altı yıl içerisinde 6. sınıfa kadar ilerletti. 1998 den 2004 yılına kadar bu okulda kurucu, öğretmen ve müdürlük görevlerini yaptı.

2004 yılında yeni bir proje başlattı ve  Amerika’da  her kültür, millet ve dinden çocuğa eğitim verecek Uluslararası Montessori Okulları adı altında 2004 ile 2012 yılları arasında beş okul açtı. Bu okulların bir kısmı 3 aylıktan 6 yaşına kadar Montessori Eğitimini uygularken bir kısmı 18 aylık öğrencilerden 4. Sınıfa  kadar Montessori Eğitimi veriyor. Raife Cebeci bu beş okul dışında Wilmington Deleware’de Montessori Institute for Teacher Education (MITE) adlı bir Montessori Öğretmen Eğitim ve Sertifika programının da sahibi ve yöneticisi.

2012 yılında İstanbul, Ümraniyede İstanbul Montessori Enstitüsünü (İME) kuran Raife Cebeci  okul kurmak,  sınıf düzenlemek ve bu okullarda öğretmenlik ve  müdürlük yapmak  dışında Princeton Center for Teacher Education Montessori sertifika programı için stajer öğretmenleri gözlemleme ve danışmanlık görevleri, Montessori  Institute for Teacher Education ve İstanbul Montessori Enstitüsü Programlarında halen eğitmenlik ve direktörlük görevlerini sürdürüyor.

Raife Cebeci evli ve Montessori Felsefesine göre yetiştirdiği  beş çocuğun annesi.


amna_rahmaniAmna RAHMANE

Amna Rahmane, Pakistan Karaçi Üniversitesi “Eğitim ve Çocuk Psikolojisi” bölümünden mezun oldu. 1984 yılında, Karaçi’deki Uluslararası Montessori Derneği (AMI) Öğretmen Eğitim Merkezinde  Montessori eğitimi aldı. Eğitim aldığı kursun baş öğretmenleri, Dr. Montessori’nin 1900’lü yıllarda Hindistan alt bölgesinde bulunduğu dönemde kendisinden eğitim alan Bayan Rustumji ve Bayan  Gool Minvala idi. 1984 yılı Aralık ayında, Pakistan, Karaçi’de düzenlenen yıllık Montessori Kongresinde Dr. Montessori’nin tek çocuğu Dr. Mario Montessori ile tanışma imkanı oldu. AMI 3-6 yaş diplomasını aldıktan sonra Karaçi Montessori Model okulunda iki yıl boyunca öğretmenlik yaptı. Evlendikten sonra Amerika Birleşik Devletlerine yerleşti. İkinci oğlu Humza’nın okula başlaması ile birlikte Montessori  öğretmenliğine geri döndü.

Morristown, New Jersey’deki Montessori Children’s House (MCH) olarak da bilinen ve (3-6), (6-9), (9-12) yaş aralığındaki çocuklara eğitim veren The Red Oaks School adlı okulda 16 yıl boyunca, (3-6) yaş sınıfında baş öğretmen olarak öğretmenlik yaptı. Kendi çocukları da 5. sınıfı bitirinceye kadar bu okulda Montessori eğitimi aldılar. 20 yılı aşan öğretmenlik hayatı boyunca çocuk psikiyatristleri, dil ve konuşma uzmanları ile beraber çalısma fırsatı buldu ve bu zaman diliminde bir çok öğretmen yetiştirdi. 25 yıldır Amerika’da yaşamakta olan Rahmani, 2013 yılında İstanbul’a taşındı ve halen Palet Eğitim Kurumlarında eğitim koordinatörü ve Montessori danışmanı olarak görevine devam ediyor. Amina Rahmane’nin  25 ve 21 yaşlarında, Omar ve Hamza adında iki oğlu bulunuyor.


mehmetnur_tuglukMehmet Nur TUĞLUK

Mehmet Nur Tuğluk, 2002 yılında  Atatürk Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2007 yılında aynı üniversitede  Eğitim Programları ve Öğretim alanında yüksek lisansını yaptıktan sonra 2012 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde, Okul Öncesi Öğretmenliği üzerine doktorasını tamamladı. Sırasıyla Atatürk Üniversitesi ve Marmara Üniversitelerinde Araştırma görevlisi ve Dr. Araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Mehmet Nur Tuğluk, halen Yıldız Teknik Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak Okul Öncesi Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme ve Siber Aile Eğitimi konularında çalışmalarına devam etmektedir.